DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

STATYSTYKA

DZIŚ 13

WCZORAJ 61

TYDZIEŃ 13

MIESIĄC 2118

WSZYSTKIE 92441

CHÓR "LUTNIA NOVA"

DZIAŁALNOŚĆ CHÓRU "LUTNIA NOVA"

„ Lutnia Nova”

 

Chór Miasta Aleksandrowa Kujawskiego

Krótko o nas…

 Muzyka jest jedyną sztuką, która zdolna jest wniknąć wprost do serca z pominięciem umysłu. Jest jedyną ze sztuk, która może istnieć jednocześnie w dwóch stanach: potencjalnym, statycznym - zapisana w konkretnej partyturze oraz akustycznym, dynamicznym - w momencie jej wykonania. Towarzyszy człowiekowi na każdym etapie rozwoju, w każdej kulturze, nawet najbardziej prymitywnej. Nie istnieje kultura bez elementu muzycznego, w każdym razie nie stwierdzono takiego fenomenu. Gdy nie istniały jeszcze sztuki plastyczne, architektura, nawet taniec - muzyka już była. Nie istnieje społeczeństwo, które nie kultywuje tej sztuki. Towarzyszy człowiekowi w każdej sytuacji - radosnej i smutnej. Jest sztuką uniwersalną, posługującą się językiem dostępnym każdej osobie. Trudno wręcz wyobrazić sobie człowieka, który z przekonaniem twierdziłby, że bez muzyki mógłby się obejść.

Musica delenit bestiam feram. Mądrość zawartaw tej rzymskiej sentencji, wypływająca z obserwacji ludzkiego zachowania, popartej pitagorejską teorią ethosu nie pozwala na zakwestionowanie wpływu muzyki na harmonijny rozwój człowieka a nawet - trawestując ową maksymę - na złagodzenie obyczajów. 25 wieków później, prekursor europejskiej poezji romantycznej, Wolfgang Goethe, to porzekadło ubrał we właściwą jego sztuce formę:        

Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp, tam dobre serca mają.

Bo ludzie źli, ach, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają.

Zatem, gdziekolwiek usłyszysz nasz śpiew, tam wejdź! Jesteśmy Chórem Miasta Aleksandrów Kujawski. W zorganizowanej formie działamy dopiero od początku 2013 roku, ale niektórzy z nas mają już pewne doświadczenie w praktykowaniu wielogłosowej muzyki wokalnej.

            Tworzymy zespół amatorski, działający jako sekcja chóralna przy Miejskim Centrum Kultury, którego celem jest wzbogacanie oferty kulturalnej Aleksandrowa Kujawskiego przez występy i koncerty podczas obchodów rocznic, świąt i uroczystości miejskich, państwowych i kościelnych.

Wykonujemy różne zawody – pracujemy w administracji, edukacji, służbie zdrowia, firmach prywatnych, łączy nas pragnienie wspólnego śpiewu, tworzenia muzyki i spędzania wolnego czasu w taki właśnie sposób.

            Chcemy, lubimy i będziemy śpiewać. Jesteśmy amatorami, ale podczas zajęć zdobywamy wiedzę i sukcesywnie powiększamy umiejętności muzyczne
pod kierunkiem Pani Kai Potrzebskiej - od września 2015 r.

Od 2013-2015 Chór działał pod kierunkiem Pana Czesława Grajewskiego

A jako że, śpiewać każdy może

Ciebie też zapraszamy do naszej gromady.

Przyjdź, posłuchaj i już pozostań z nami,

spotykamy się w Szkole Podstawowej nr 1

na ogół w poniedziałki o g. 18.00

Do zobaczenia i usłyszenia!

http://lutnianova81.wix.com/lutnianova

 

Nasze ostatnie występy:

2016

25.06 2016 -III Przegląd Chórów o Kryształowego Anioła
Prezydenta Miasta Torunia

22.05 2016 -WEJHEROWO Filharmonia Kaszubska

 I Ogólnopolski Festiwal Chóralny 50+,

22.05.2016 r. Chór zaprezentował swoje możliwości wokalne podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego 50+. Festiwal organizowany był przez Wejherowski Chór Mieszany CAMERATA MUSICALE i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie a współorganizatorem była Filharomnia Kaszubska-Wejherowskie Centrum Kultury. W festiwalu wzięły udział zespoły chóralne m.in. z Gdyni, Poznania, Wejherowa, Rumii. Zdaniem jury w składzie prof. zw. dr hab. Marcin Tomczak, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salomon, prof. UZ oraz śpiewaka-barytona Tomasza Fopke najlepszy okazał się nasz Chór "Lutnia Nova'', który otrzymał następujące nagrody:
Grand Prix,
Złote Pasmo
i nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
SERDECZNIE GRATULUJEMY ZESPOŁOWI I PANI DYRYGENT KAI POTRZEBSKIEJ.

  

 

 08.05 2016 -INOWROCŁAW
chór uczesniczył w 39. PRZEGLĄDZIE ARTYSTYCZNYM

CHÓRÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

WIOSNA W SOLANKACH


23 stycznia 2016 

 

chór uczesniczył w XI Ogólnopolskim

Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

 10 stycznia 2016    Ciechocinek - kościół pw. Św. Apostołów
Piotra i Pawła Koncert kolęd

_____________________________________

2015

 

27 grudnia 2015    

III  aleksandrowskie Wspólne Kolędowanie

 

 

6 listopada 2015    

Koncert Patriotyczny SP1 Aleksandrów Kujawski

 

 

 

1 listopada 2015    

 

Pierwszy występ pod nową dyrekcją
Msza Św. za Ojczyznę 

 Aleksandrów Kujawski Koncert Patriotyczny 

Muzeum ZKiD - Włocławek

 

 

3 września 2015    

 

powitanie nowej dyrygentki

mgr Kai Potrzebskiej

 

 

23 czerwca 2015    

 

pożegnanie prof. Czesława Grajewskiego

 

I-go dyrygenta Chóru "Lutnia Nova"

 

 

07 czerwca 2015    

 

Msza Święta - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Toruń

 

 

17 maja 2015    

 

obchody Dnia Patrona Miasta Aleksandrowa Kuj.

 

 

10 maja 2015    

V. Koncerty Maryjne z Różą  -  Ciechocinek

 

 

03 maja 2015    

 

Miejskie obchody uroczystości 3-cio majowych

Aleksandrów Kuj

 

 

26 kwietnia 2015    

 

Uczestniczyliśmy w  obchodach Jubileuszu

5 rocznicy powstania

Chóru SanktuariumMiłosierdzia Bożegow  Toruniu

 

 

 
19 kwietnia 2015    
"Koncert Wiosenny"  Lutnia Nova
& Aleksander Kamedulski Aleksandrów Kuj
 
03 stycznia 2015    

 

Wspólne kolędowanie - Pałac BursztynowyWłocławek

 

 

 _________________________________________________

27 grudnia 2014 –  Zapraszamy wszystkich na  II Wspólne Kolędowaniektóre odbędzie się
w auli Kolegium Kujawskiego XX Salezjanów o godz. 17.00

 

14 listopada – Miejskie Obchody Dnia Niepodległości - "Koncert dla niepodległości" w Kolegium Kujawskim X.X. Sal. w Aleksandrowie Kujawskim

13 listopada – Wieczornica "Barwy mojej ojczyzny" z okazji Dnia Niepodległości SP1 w Aleksandrowie Kuj godz. 17.00

 
11 listopada – Msza za Ojczyznę – Parafia PP Aleksandrów Kuj
 
11 listopada – Wieczornica z okazji Dnia Niepodległości
Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku godz.16.00
 
 
 
8 października – Inauguracja Roku Akademickiego UTW                                                     
 
UM Aleksandrowa Kuj – godz. 16.00
 
                                                   

Gościnny Rypin - 27.09.2014

 

            Po czerwcowym sukcesie chóru Lutnia "Nova" na I Przeglądzie Chórów Amatorskich o Kryształowego Anioła Prezydenta Miasta Torunia, przyszła pora na wyjazd do Rypina. Tu rywalizacja zeszła na dalszy plan. Głównym celem była za to dobra zabawa i kolejna okazja aby sprawdzić swe umiejętności poza granicami Aleksandrowa Kujawskiego.

 

            Każdy sukces pokrzepia i zachęca do dalszych prób bycia jeszcze lepszymi. Z takim też podejściem chór udał się do Rypina, korzystając z zaproszenia na I Rypiński Przegląd Chórów Amatorskich. Do popisów śpiewaczych stanęło siedem zespołów: Chór Szkoły Muzycznej z Rypina, Chór Zespołu Artystycznego Związku Nauczycielstwa Polskiego z Żuromina, Chór "Arioso" z Świedziebni, Chór Lutnia "Nova" z Aleksandrowa Kujawskiego, Chór Nauczycielski "Con Amina" z Torunia, Chór "Chorus Culmensis" z Chełmna oraz rypiński Chór "Belcanto", będący organizatorem i gospodarzem spotkania.

 

            Popisy śpiewacze rozpoczęło wspólne odśpiewanie pieśni "Gaude Mater Polonia", która śpiewana przez prawie dwustu chórzystów i chórzystek wprawiła w drgania gmach szkoły, w której odbył się Przegląd. Następnie w kolejności zespoły prezentowały repertuar przygotowany na to szczególne spotkanie. Aleksandrowski chór, pod batutą prof. Czesława Grajewskiego, zaprezentował pięć pieśni o zróżnicowanej tematyce. Były to w kolejności: "Cum decore", "Panie tyś stworzył", "Bywaj dziewczę zdrowe", "Tam na błoniu" i "Piosenkę o Ciptaszku".

 

            Po zakończeniu Przeglądu każdy chór otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom. Spotkanie zwieńczył wspólny obiad suto okraszony pieśniami, kolejno intonowanymi przez posilające się chóry. Chór opuścił Rypin w miłym nastroju i nadzieją, że nie była to ostatnia wizyta w tym gościnnym miejscu.

 

            Chór Lutnia "Nova" jest zespołem wokalnym, działającym przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Wszystkich chętnych, chcących doskonalić swe umiejętności wokalne, zapraszamy w szeregi chóru.

 

Piotr Miernik

fot.Cezariusz Pilewski
Piotr Ciechanowski

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Wzorem dawnych lat 22 czerwca b.r. w toruńskim Muzeum Etnograficznym stanęli w szranki śpiewacy z Torunia i okolic. Nagrodą główną był kryształowy anioł, ufundowany przez Prezydenta Miasta Torunia. Statuetka okazała się być tylko ciekawym dodatkiem, gdyż największą nagrodą okazało się być coś zgoła innego.

 
 
         Organizatorem spotkania był pomorski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Toruniu (PZChiO). Zjazd zaplanowano w pięknym kompleksie Muzeum, zaś same występy przewidziano w muszli koncertowej, znajdującej się niemal naprzeciw głównego wejścia. Zła aura nie pozwoliła jednak na popisy śpiewacze w plenerze, a impreza musiała zostać przeniesiona do sal muzealnych.
            Pospiesznie zorganizowana przeprowadzka nie wpłynęła jednak na poziom widowiska. Do części konkursowej przystąpiło sześć chórów: "Lutnia" z Torunia, "Lutnia" z Włocławka, "Melodia" Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, "Lutnia Nova" z Aleksandrowa Kujawskiego, chór parafialny pw. św. Cecylii z Chełmży oraz chór męski "Copernicus" z Torunia.
            Każdy z chórów miał do dyspozycji 20 minut, w trakcie których miał zaprezentować pieśni o tematyce patriotycznej i ludowej. Jury oceniało zespoły za dobór repertuaru, emisję głosu, intonację, rytmikę, dynamikę prezentowanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. W komisji konkursowej zasiedli: Kinga Litowska - dyrygent chóru "Astrolabium" oraz nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, Dominik Sierzputowski - kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Toruniu oraz Robert Srtanc - dyrektor artystyczny PZChiO w Toruniu.
 
 
fot. Z zasobów Chóru "Lutnia Nova"
            Miło nam zakomunikować, że chór "Lutnia Nova" pod batutą prof. Czesława Grajewskiego zdobył podczas przeglądu wyróżnienie II stopnia, co jest równoznaczne z zajęciem trzeciego miejsca. Wynik ten należy traktować jako spory sukces, gdyż była to pierwsza impreza o charakterze regionalnym, na której aleksandrowianie zaprezentowali swoje umiejętności. Cieszy nas, że zostaliśmy zauważeni i pomimo krótkiego stażu chóru, ocenieni wyżej niż inne chóry z długoletnią tradycją. 
 
 
            "Lutnia Nova" powróciła do domu z kryształowym aniołem, będącym miniaturą nagrody głównej. Ważniejszą nagrodą był jednak sam udział w przeglądzie, w trakcie którego mogliśmy spędzić czas w doborowym gronie kujawsko-pomorskich śpiewaków. Przegląd zakończył koncert zdobywcy głównej nagrody, chóru męskiego "Copernicus" z Torunia oraz wspólnie odśpiewana pieśń "Gaude Mater".
            Zmotywowany sukcesem chór czeka kolejny występ. Tym razem w najbliższy czwartek będzie można posłuchać go podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po wakacyjnej przerwie chór znów rusza w kraj...
 
 
                                                                                                                       Piotr Miernik
 

 

 _________________________________________________________________________________________________________

 

KALENDARIUM:

 

18 kwietnia 2013r     -  Spotkanie Inauguracyjne z członkami aleksandrowskiej „Lutni”

                                        -  symboliczne przekazanie kroniki chóru „Lutnia”

  3 maja 2013              -  pierwszy, publiczny występ podczas miejskich obchodów

                                            Święta Konstytucji 3 maja w Aleksandrowie Kuj.

26 maja 2013                -  Oprawa mszy świętej podczas uroczystości z okazji

                                            Dnia Patrona Miasta błogosławionego ks. Edwarda Grzymały

26 czerwca 2013         -  występ podczas uroczystości Zakończenie Roku Akademickiego

                                            2012/2013 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

 7 września 2013        -  Chór rzemieślniczy “LUTNIA” z Włocławka zaprosił nas do wspólnego 

                                           występu podczas obchodów 125-lecia swojego istnienia.

16 października 2013 - Inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014

                                            Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Aleksandrów Kuj.

 

      Występy związane z obchodami Święta Niepodległości:

·      8 listopada        -  MCK w Aleksandrowie Kuj.-godz. 17.00

·      10 listopada       -  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

                                  we Włocławku – godz.16.00

·      11 listopada       -  Msza Św. za ojczyznę w kościele Przemienienia Pańskiego

                                 w Aleksandrowie Kuj – godz.11.00

·      14 listopada       -  Wieczornica patriotyczna  -  Szkoła Podstawowa Nr 1

                                  w Aleksandrowie Kuj – godz. 17.00

 

 

www.lutnianova.wordpress.com


150 LAT CHÓRU LUTNIA


Zakończenie Roku Akademickiego

                                            2012/2013 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
DZIEŃ PATRONA MIASTA

  3 MAJSpotkanie inauguracyjne

Chór "Lutnia Nova" zawiązł swoją działalność 1 lutego 2013 roku w którym śpiewają chętni i zdolni mieszkańcy Aleksandrowa
Kujawskiego - 25 osób.

 

TOP