DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

STATYSTYKA

DZIŚ 13

WCZORAJ 61

TYDZIEŃ 13

MIESIĄC 2118

WSZYSTKIE 92441

GRUPA CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ

Od września 2017 roku w miejsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej została utworzona Grupa ceramiki artystycznej skupiająca pasjonatów ceramiki w każdym wieku.

"My lepimy z pasją, a nie na odwal. Chociaż wiele garnków idzie do zniszczenia nie poddajemy się, bo przeważnie pierwsze tysiąc garnków idzie do wyrzucenia. Pielęgnujemy najstarszą dziedzin rzemiosł, która znana jest od neolitu. Wyrabiamy przeważnie garnki, ale też figurki i inne naczynia. Dzięki zajęciom koła garncarskiego rozwijamy swoje zdolności manualne i plastyczne. W między czasie możemy porozmawiać na różne tematy. 

WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA,
KTÓRE ODBYWAJĄ SIĘ W ŚRODY O 15:20
W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
NUMER 3 W ALEKSANDROWIE KUJAWSKIM
"

Zapraszamy na stronę internetową GRUPY

Oraz do GALERII 2017/2018

________________________________________________________________________________

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Grodu Granicznego! - zawieszona

Granica to dość szerokie pojęcie – dzieli państwa, narody, kultury, nie tylko w przestrzeni, również w czasie. Jak jednak historia pokazuje, ów podział nie przeszkadza w dialogu pomiędzy ludźmi różnych cywilizacji i epok. W XX wieku, w okolicach Służewa odkryty został skarb – zbiór monet rzymskich i arabskich, pochodzący z II w. n. e.; owe monety przebyły długą drogę – najpierw podróżowały setki mil z centrum ówczesnego świata do nadwiślańskiej kniei, potem setki lat wędrowały w czasie, by z rąk italskich kupców trafić do rąk polskich badaczy. Czy można więc twierdzić, że czas i przestrzeń to nieprzebyta granica?
W 2014 roku, w miasteczku Aleksandrów Kujawski, zbiera się grupa ludzi w różnym wieku (16-66 lat), o różnych doświadczeniach życiowych, których łączy zamiłowanie (mniejsze lub większe) do historii wczesnośredniowiecznej. To właśnie my. Interesujemy się nie tylko teorią, ale też praktyką – tkamy, przędziemy, kujemy, lepimy, walczymy – odtwarzamy historię za pomocą ówczesnych narzędzi, technik, zgodnie ze źródłami historycznymi (archeologia eksperymentalna). Chcemy poznać i pokazać wciąż tajemniczy, a przez to fascynujący, świat i odmienną obyczajowość swych przodków. Przez wiele dni w roku znajdujemy się niejako na granicy dwóch czasów: przeszłości i teraźniejszości, nadal jesteśmy jednak ludźmi na wskroś współczesnymi – przeszłość rekonstruujemy, nie żyjemy według jej zasad.. W swych poszukiwaniach zawsze pamiętamy o naszej małej ojczyźnie: o Kujawach. Od zamierzchłych czasów ziemia ta leżała na styku różnych wpływów – najpierw swe osady mieli tu ludzie kultury przeworskiej, następnie stanowiła pomost między kolebką Państwa Gnieźnieńskiego a Mazowszem, Słowianie spotykali Wikingów, tu stykał się świat chrześcijański ze światem pogańskim, w późniejszych wiekach Kujawy graniczyły z Zakonem Krzyżackim, w XIX stuleciu biegły linie demarkacyjne zaborów – historia uczyniła z Ziemi Kujawskiej istny tygiel kulturowy… Stąd nazwa grupy – Grupa Rekonstrukcji Historycznej Grodu Granicznego”.
Pierwszym naszym wspólnym działaniem było zorganizowanie wystawy poświęconej kulturze materialnej wczesnego średniowiecza. Szybko okazało się, że różnice wiekowe, sprawnościowe, życiowe, są nieistotne – wspólnie ruszyliśmy w świat historii. Sami stajemy się dowodem na to, że każdą granicę da się przekroczyć.
Kto wie, może kiedyś znajdziesz się na naszej wystawie, może odwiedzisz naszą stronę, może nawet do nas dołączysz? Jedno jest pewne: Będziesz zawsze mile widziany.

Grupa założona i prowadzona przez nauczyciela historii, Piotra Nowińskiego.
Działa przy MCK w Aleksandrowie Kujawskim od 2014 do 2016r.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


http://grodgraniczny.pl/aktualnosci/

 2016

 

4-5.06.2016-

XII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ W LĄDZIE NAD WARTĄ22.05.2016-Prezentacja w Raciążku podczas X Powiatowego Rajdu Rowerowego
organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim.


fot. Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim.

2015

25-31.07 - Zajęcia z Warsztatów Archeologii Eksperymentalnej -Wolin

1-3.08 - XXI Festiwal Słowiański Wikingów na Wolinie

TOP