DESIGNED BY MIXWEBTEMPLATES

STATYSTYKA

DZIŚ 13

WCZORAJ 61

TYDZIEŃ 13

MIESIĄC 2118

WSZYSTKIE 92441

KLUB FOTOGRAFÓW

 "OBIEKTYW SENIORA"

      Klub powstał wiosną 2014 roku jako wynik realizacji projektu pt. "Polowanie na przeszłość", który był realizowany w ramach programu „Seniorzy w akcji”. Współtwórcami tego przedsięwzięcia byli Piotr Miernik ówczesny stażysta w Miejskim Centrum Kultury i Izydor Zaręba z Kujawsko–Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oddział Aleksandrów Kujawski. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie "ALeksandrowska Kultura" z pomocą MCK dzięki Towarzystwu Inicjatyw Twórczych „ę”
i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
      Klub zrzesza kilkanaście osób należących również do aleksandrowskiego UTW oraz pasjonatów fotografii.

Członkowie Klubu biorą udział w zbiorowych wystawach fotograficznych a także w konkursach zdobywając nagrody.
Zdjęcia powstają podczas samodzielnych wypraw ale też wspólnych spotkań i plenerów, część tych dokonań moga obejrzeć Państwo poniżej .

Spotkania odbywają się co 2 wtorek miesiąca w Salonie Wystaw MCK

Prowadzącym spotkania jest Izydor Zaręba.

NOWOŚCI

 

Zajęcia terenowe Klubu Fotografów w Bydgoszczy

   7 czerwca 2017 r. przeprowadziliśmy całodniowe zajęcia w Bydgoszczy. Celem głównym oczywiście było Muzeum Fotografii. Przebogate zbiory Muzeum są nie do ogarnięcia za pierwszym razem. Zapoznanie z zabytkowymi, często unikalnymi eksponatami i tradycyjnymi metodami fotografii, ułatwiał nam Marek Noniewicz. Sylwetka fotograficzna pana Marka Noniewicza wcześniej była nam znana z dwóch powodów. Po pierwsze, Marek Noniewicz jest wybitnym fotografem, członkiem PZAF, autorem wielu wystaw fotograficznych krajowych i zagranicznych, między innymi w Bostonie i Santa Fe. Po drugie, mieliśmy okazję być oceniani w poprzednich latach przez pana Marka, w konkursach fotograficznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. W bieżącym roku, Roku Rzeki Wisły, był ogłoszony konkurs „Czas jak rzeka”. Kilkoro z nas brało udział w tym konkursie i ponownie spotkaliśmy się z panem Markiem jako jurorem 9 czerwca na wernisażu wystawy pokonkursowej.

   Z całych zajęć w Muzeum Fotografii najciekawszy i najbardziej nas interesujący był etap końcowy. Podziękowaliśmy za teoretyczne przedstawienie tematu camera obscura. Wcześniej mieliśmy dwukrotnie własne zajęcia na ten temat, z budowaniem modelu włącznie i temat był nam znany. Natomiast z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację fotografii otworkowej najwybitniejszych fotografów krajowych i zagranicznych.

     Wiedząc, że Bydgoszcz jest miastem fotogenicznym, wykorzystaliśmy pobyt na spacer z aparatami w dłoni. W wielkim skrócie wymieniam obiekty zainteresowania: park im. K. Wielkiego i Fontanna Potop, Hotel pod Orłem, kościół Klarysek, Przechodzący przez Rzekę, spichrze, Stary Rynek ze starą i nową zabudową, ratusz, katedra, Wenecja Bydgoska, Magiczne Schodki, Muzeum Mydła …, ul. Długa. Brakło czasu na więcej, bo po trasie nie pomijaliśmy galerii i muzeów.

   W Galerii BWA obejrzeliśmy wystawę prac dyplomowych Ogólnopolskiego Przeglądu Prac Uczniów Szkół Plastycznych DYPLOM 2017 i wystawę IX Ogólnopolskiego Biennale PLAKAT MŁODYCH.

   Zapoznaliśmy się z ekspozycjami wszystkich placówek Muzeum Okręgowego. Są to: Spichrze nad Brdą, Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Dom Leona Wyczółkowskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej.

 

                                                                        Izydor Zaręba  


fot.Donata Erwińska


fot.Regina Szczęsna


fot.Regina Zaręba

 

 

Długi dzień Klubu Fotografów w Toruniu.

   23 marca 2017 r. przeprowadziliśmy klubowe, całodniowe, wyjazdowe zajęcia w Toruniu. Mieliśmy 2 cele główne.

   Pierwszym celem były warsztaty w CSW na wystawie pokonkursowej „Wystaw się w CSW”. W konkursie w którym i my braliśmy udział indywidualnie, startowało 351 fotografów z kraju i zagranicy, z których na wystawę jury w składzie Filip Ćwik i Sylwester Rozmiarek zakwalifikowało prace 81 artystów. Po poznaniu nazwisk jurorów i zapoznaniu się z ich sylwetkami artystycznymi, jeszcze przed werdyktem wiedzieliśmy, że w przeciwieństwie do dwóch lat poprzednich, jesteśmy bez szans. Niestety, nie pomyliliśmy się. Pociechą jest to, że sami, chociaż po niewczasie, dostrzegliśmy swój błąd. W trakcie warsztatów kuratorka wystawy Dominika Lewandowicz omówiła całą wystawę, analizując prace poszczególnych autorów. Zauważyliśmy, że jurorzy dobierali na wystawę prace pod kątem spójności i jednolitości przekazu, preferując prace „nowoczesne”, przetwarzane komputerowo, wzbogacane o dodatkowe elementy. Nie bez znaczenia jest to, ze konkurs był bez ograniczeń, startowały osoby utytułowane naukowo i zawodowo. Przeanalizowaliśmy wspólnie nasze prace. W śród nich było kilka niezłych, prawdopodobnie nie pasowały do koncepcji wystawy. Udział w konkursie potraktujemy jako inwestycję na przyszłość, poprzez naukę na błędach.

   Będąc w CSW nie pominęliśmy wystaw: Stefan Kornacki – Do domu / Go Home – Inscription Project, Dyplom 2016 (prezentacja dzieł nagrodzonych i wyróżnionych młodych artystów opuszczających uczelniane pracownie), Jednoczesność zdarzeń ( prezentacja laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii). Wystawę David Cronenberg – Evolution przepuściliśmy, byliśmy na niej w czasie poprzedniego pobytu w Toruniu.

   Drugim celem była wystawa fotografii Tomasza Gudzowatego Closer w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Wszyscy wiemy kto to jest Tomasz Gudzowaty, znamy jego sukcesy fotograficzne. Nie ma co pisać, to trzeba zobaczyć. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że mieliśmy taką szansę i ją wykorzystaliśmy.

   Będąc w Toruniu skorzystaliśmy z możliwości zrobienia sobie plenerów w innych miejscach.

   W Galerii Sztuki Wozownia były wystawy: fotograficzna Michał Kokot – Z obłokami grałem w karty, Fale – wystawa pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

   W Galerii Domu Plastyka zapoznaliśmy się (tajemnym przejściem) z wystawą Dyplomy z Dyplomów. Była to wystawa dyplomów absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

   W Domu Muz w Galerii Muz mogliśmy analizować portrety na Ogólnopolskiej wystawie fotografii - Kobieta, w FotGalerii również wystawę fotograficzną – Torunianki.

                                                                                                                            Izydor Zaręba       


fot.Regina Zaręba

 

 

 

 

Zajęcia terenowe w Nieszawie

   Pierwszego marca 2017 r. odbyliśmy zajęcia terenowe. Głównym powodem wyjazdu do Nieszawy była wystawa fotograficzna Andrzeja Wróblewskiego „Inteligentna nagość” w Muzeum Noakowskiego. Oprócz samego tematu, niezwykle zainteresowała nas technika platynotypii i przepiękne wielkoformatowe fotogramy. Niezależnie od oprowadzenia nas po wystawie, pan Ryszard Lewandowski, kierownik muzeum, w syntetycznej formie przedstawił ciekawą historię miasta, z zaakcentowaniem osoby Ferdynanda Ossendowskiego. Temat Ossendowski do dodatkowego zgłębienia. Już umówiliśmy się na następne spotkanie.

   Drugim punktem była okazja, być może jedna z ostatnich, obejrzenia fotograficznego, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz starej apteki. Niegdyś okazały drewniany budynek, jak i historyczne wnętrze z zabytkowym wyposażeniem, jest w znacznym stopniu zrujnowania. Temat nas zaciekawił do tego stopnie, że na następnych zajęciach kolega Zenek Ochociński, na tle historii Nieszawy, omówił temat z przedstawieniem sylwetki ostatniego (przed upaństwowieniem) właściciela, Józefa Trzepióra.

   Kolejnym punktem fotograficznym, były wnętrza klasztoru, oraz wnętrze klasztornego kościoła w remoncie. Też okazja sfotografowania „nagiej” architektury, bo tynki są zbite i widać konstrukcję.

   Spacer po mieście zakończyliśmy, dzięki uprzejmości siostry Noemi, a dzień był chłodny, przy kawie w klasztornym refektarzu.

 Test i foto: Izydor Zaręba

_________________________________________________________________________________________________________________  

Od ostatniego wpisu upłynęło wiele czasu. Nie znaczy to, że nic nie robiliśmy, przeciwnie, w Klubie wiele się działo. Z różnych przyczyn, w tym zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych nie odnotowaliśmy tego relacjami. Oprócz systematycznych zwykłych zajęć było wiele zajęć nietypowych.

   28.06.2016 r. przeprowadziliśmy całodniowe zajęcia terenowe w Inowrocławiu. Wcześniej, w drodze do Inowrocławia, dzięki uprzejmości księdza proboszcza, udostępniono nam do fotografowania wnętrze zabytkowej, drewnianej bazyliki mniejszej w Pieraniu. Fotografowanie w Inowrocławiu zaczęliśmy również od bazyliki mniejszej, tym razem zabytkowej, romańskiej rotundy. Oprócz pleneru miejskiego, w tym panoramy z jedenastego piętra wieżowca, pejzaży ogrodowych parku zdrojowego, mieliśmy zajęcia kuratorskie. W trakcie kuratorskiego oprowadzenia mogliśmy fotografować w Instytucie Kardynała Glempa (niezwykle fotogeniczne eksponaty), w Muzeum Solanek (Inowrocław „stoi” na soli) i w Muzeum Jana Kasprowicza.

   11.10.2016 r. przeprowadziliśmy całodzienne zajęcia terenowe w Toruniu. Celem głównym był temat „Kadr, kontrast, typografia, spirala Fibonacciego” przeprowadzony przez instruktorkę Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Dodatkowo fotografowaliśmy w czasie kuratorskiego oprowadzania na niezwykłych wystawach. Wystawa o prowokacyjnym tytule „Kości wszystkich ludzi”, gdzie dosłownie chodziło się po „prawdziwych” kościach, miała motto „Koniec sztuki”. Koniec sztuki udowadniał Jacek Kryszkowski. Na międzynarodowej wystawie ilustracji do „Alicji w krainie czarów” cieszyliśmy się jak dzieci – nie było końca zachwytom nad nie tylko wielkoformatowymi oryginałami ilustracji, były też rzeźby i aranżacje przestrzenne.

   Korzystając z pobytu w Toruniu, idąc tropem fotograficznym, w trzech instytucjach uzupełnialiśmy swoją wiedzę. W Małej Galerii Fotografii Polskiego Związku Artystów Fotografików, na wystawie prezentowane były prace dwóch wybitnych toruńskich fotografów: Andrzeja Skowrońskiego „50 lat z fotografią” i Jacka Szczurka „Pejzaże oniryczne”. W galerii Domu Muz Adam Polański pokazał wystawę „Fotografia Portretowa”.

   W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, członek Polskiego Związku Artystów Fotografików Stanisław Jasiński, zapoznał nas z programem toruńskich seniorów „Opowieści z fotografii” i oprowadził po programowej wystawie o tym samym tytule. Stwierdziliśmy duże podobieństwo do zrealizowanego przez nas programu „Seniorzy w akcji” i wystawy „Polowanie na przeszłość”.           

   19.10.2016 r. odbył się wernisaż wystaw pokonkursowych konkursów „Mój uniwersytet” i „Mój region”. Klubowa koleżanka Donata Erwińska została laureatką nagrody „Honorowy indeks Kujawskiej Szkoły Wyższej” a inne panie otrzymały nagrody i wyróżnienia.

   05.11.2017 r. w ramach uroczystości pięciolecia oddziału aleksandrowskiego Kujawsko-Dobrzyńskiego UTW, miało miejsce otwarcie w sali kolumnowej odrestaurowanego dworca kolejowego, zrealizowanej przez nas, wielkiej wystawy fotograficznej. Wystawa pod tytułem „5 lat w fotografii” składała się z 3 segmentów: 5 lat UTW, z życia Klubu Fotografów Obiektyw Seniora i fotografia autorska członków Klubu. Zdjęcia 5 lat UTW po wystawie zostaną wykorzystane do kroniki Uniwersytetu.

   06.12.21016 r. w związku ze zbliżającymi się świętami i zakończeniem roku, zorganizowaliśmy sobie spotkanie koleżeńskie przy lampce wina i starych melodiach, z projekcją zdjęć z życia Klubu. 

     01.02.2017 r. przeprowadziliśmy zajęcia terenowe w Toruniu. Głównym tematem była wystawa pokonkursowa „Word Press Photo 2016” w CSW Znaki Czasu. Dodatkowo zaintrygowała nas obszerna i efektowna wystawa Davida Cronenberga „Evolution”. Było efektownie, ale i strasznie. Na koniec – bo było na czasie – poszliśmy na film o Michalinie Wisłockiej „Sztuka kochania”.

 

________________________________________________________________________________
2016

16.02.2016 - Zajęcia warsztatowe w CSW w Toruniu


fot. Donata Erwińska
______________________


Marek Ignatowski
______________________


fot.Regina Szczęsna
______________________


fot.  Roman Szulecki

Zajęcia Klubu Fotografów na wystawach w Toruniu.

   Zgodnie z planem 16.02.2016 r. pod kierownictwem instruktorki z CSW Dominiki Lewandowicz odbyliśmy zajęcia warsztatowe na (m.in. naszej) wystawie pokonkursowej „Wystaw się w CSW Znaki czasu”. O konkursie i tej wystawie był już tekst. Dodatkowo przeprowadziliśmy plener fotograficzny na innej wystawie w CSW – „Układ otwarty”. O tej wystawie kurator Eva Scharrer napisała: „Układ otwarty to spotkanie różnych generacji, urodzonych pomiędzy 1898 a 1981 rokiem, pochodzących z Polski i Niemiec. Prace współczesnych artystek – Inge Mahn, Ulrike Mohr, Natali Stachon i Izy Tarasewicz – zostały tu zestawione z twórczością XX wiecznej awangardowej rzeźbiarki Katarzyny Kobro (1898-1951). Jej rozumienie nie jako zwartej bryły czy obiektu, lecz konstrukcji badającej wewnętrzną i zewnętrzną przestrzeń…”. Jak pani kurator napisała, widzowie znaleźli się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz „rzeźby przestrzennej”. My jako fotografowie zostaliśmy zaskoczeni ciekawym doświadczeniem, koniecznością objęcia obiektywem przestrzeni artystycznej. Nie było to łatwe.

   Drugim punktem naszych zajęć była prelekcja przy kawie w kawiarni Wejściówka, przeprowadzona przez gospodarza kawiarni, znanego i uznanego fotografa Wojtka Szabelskiego. Oprócz prelekcji wrażenie zrobiła atmosfera tego klimatycznego miejsca.

   Trzeci punktem zajęć była wystawa „Cztery światy” w Małej Galerii Fotografii ZPAF. Wystawę stanowiły prace czworga nowych członków PZAF: Justyny Rojek, Zbigniewa Filipiaka, Macieja Pasieki i Jacka Kutyby. Mogliśmy naocznie stwierdzić, jak należy fotografować, żeby dostąpić zaszczytu członkowstwa PZAF. Jeszcze to nam nie grozi.

   Czwartym punktem była wystawa Piotra Krzyżaka „Cerkwie grekokatolickie…” w Galerii Domu Muz. Niezwykle piękne czarnobiałe zdjęcia są „ …owocem kilkuletniej pracy, kilkunastu plenerów i wielu dni spędzonych w wyjątkowych miejscach… „ ( cyt. z Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego). Nie ma lekko – trzeba mieć pomysł oraz ciężko i wytrwale pracować – a zdjęcia będą budzić podziw. To taka dla nas nauka.

Izydor Zaręba  


___________________________________________________________

28.01.2016 - Wernisaż Wystawy "Wystaw się w CSW"


fot.Izydor Zaręba

Członkowie Klubu Fotografów OBIEKTYW SENIORA z sukcesami w konkursie.

   „Konkurs, w którym nie liczy się ani format zdjęcia, ani jego temat, technika wykonania czy poziom profesjonalizmu autora. Do CSW dotarło kilkaset zdjęć od 256 fotografów, nie tylko z Polski. Spośród nich jurorzy Wojciech Woźniak oraz Witold Jurkiewicz wybrali na wystawę najlepsze zdjęcia 71 autorów”. Cytat ten z Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego luty/2016, dotyczy czwartej edycji konkursu fotograficznego „Wystaw się w CSW Znaki Czasu” w Toruniu. W tak licznej konkurencji, z udziałem również profesjonalnych fotografów, w tym z dyplomami i tytułami uczelni artystycznych, członkowie Klubu Fotografów wypadli nadzwyczaj dobrze. Na wernisażu wystawy 28.01.2016 r. w bardzo licznym tłumie widzów, swoje zdjęcia z satysfakcją, bez kompleksów, mogło oglądać pięcioro członków Klubu: Donata Erwińska, Jadwiga Świątkowska, Regina Szczęsna, Regina Zaręba, Izydor Zaręba.

   Członkowie Klubu wobec braku możliwości dokładnego przeanalizowania całej wystawy na wernisażu, porównania się z „konkurencją” i podejrzenia innych technik, postanowili w innym dniu, już bez tłumów widzów, przyjechać na wystawę. Dzięki uprzejmości i pod kierownictwem pomysłodawczyni i współorganizatorki konkursu i wystawy Dominiki Lewandowicz, przeprowadziliśmy 16.02.2016 r. zajęcia warsztatowe na wystawie. Relacją z zajęć zostanie przedstawiona oddzielnie.

Izydor Zaręba
_____________________________________________________________________________________________

19.01.2016 Izydor Zaręba prowadził zajęcia feryjne dla dzieci w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. Podczas zajęć dzieci poznały zasady działania fotograficznych aparatów analogowych, mogły również spróbować swoich sił samodzielnie fotografując aparatami cyfrowymi.


fot.Izydor Zaręba

________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

2015

Warsztaty Klubu Fotografów na wystawie Bryana Adamsa

   Wydarzeniem towarzyszącym odbywającemu się w Bydgoszczy Festiwalowi Filmowemu Camerimage jest wystawa fotograficzna organizowana przez Fundację Tumult i Fundację Sztuki Świata. Chodzi o wystawę fotograficzną Bryana Adamsa. Niezwykłe jest to, że wystawa takiej rangi, pierwsza w tej części Europy odbywa się w właśnie w CSW w Toruniu. Jako członkowie i sympatycy Klubu Fotografów OBIEKTYW SENIORA, 17.11.2015 r. w dzień po wernisażu, wykorzystaliśmy niebywałą okazję i pojechaliśmy do Torunia. Pobyt na wystawie potraktowaliśmy jako warsztaty fotograficzne.

   W istotę tematyki profesjonalnie wprowadziła nas pani rzecznik prasowa CSW. Jest to wystawa dwu tematyczna jednego autora. Ale jakiego autora i jakie tematy !

   Autor, laureat Grammy i trzykrotnie nominowany do Oskara za piosenki filmowe, Bryan Adams, okazuje się też najwyższej klasy fotografem. Pierwszym tematem ( Exposed / Obnażeni ) są portrety gwiazd pop kultury. Tematem drugim ( Wounded: The Legacy of War / Okaleczeni: Świadectwo wojny ) są portrety bohaterów okaleczonych przez wojnę.

   W przypadku obu tematów zdjęcia są niezwykłe, przede wszystkim pod względem wyrazu artystycznego i doskonałego warsztatu fotograficznego. Nas, fotografów amatorów, wystawiających swoje zdjęcia i organizujących wystawy, zachwyciła też jakość fotogramów, oprawa zdjęć, sposób wyeksponowania. Jest to niedościgły wzór. Mamy satysfakcję, że mieliśmy szansę na kontakt z fotografią na najwyższym światowym poziomie pod każdym względem i wykorzystaliśmy ją.

Izydor Zaręba

18.11.2015    


Zdjęcia uczestników zajęć w CSW na wystawie Bryana Adamsa.


fot.Stefania Warszewska
---------------------------------

fot.Regina Szczęsna
---------------------------------

fot.Marek Ignatowski

---------------------------------

___________________________________________________________________________________________________________________________

Klub Fotografów ma wystawę na NOWYM Dworcu Kolejowym

   Klub Fotografów OBIEKTYW SENIORA 14.11.2015 r. był aktywnym uczestnikiem znaczącego wydarzenia naukowego i kulturalnego. W pięknie odrestaurowanej części aleksandrowskiego Dworca Kolejowego uczestniczyliśmy w kolokwium „Dziewiętnasty wiek – stulecie zysków czy strat ? Refleksje w 200 – lecie Kongresu Wiedeńskiego”. Zabytkowa sala po renowacji być może lepiej prezentuje się niż w okresie pierwotnej jej świetności. Wprowadzenia do kolokwium dokonał dr Andrzej Cieśla, ciekawe referaty wygłosili dr Tomasz Krzemiński, dr Aneta Niewęgłowska i dr Ilona Zaleska.

   Dla nas, członków Klubu Fotografów, bardzo ważny był pierwszy punkt wydarzenia, otwarcie wystawy „Moje fotografowanie”. Otwarcia dokonał i z uznaniem odniósł się do pracy Klubu Fotografów dr Andrzej Cieśla, burmistrz miasta Aleksandrowa Kujawskiego.

   Jesteśmy usatysfakcjonowani i poczytujemy sobie za wyróżnienie fakt, że nasza wystawa jest pierwszym wydarzeniem artystycznym na Dworcu Kolejowym po jego odnowieniu (a wydarzyło się to właśnie 14.11.2015). Dodatkową satysfakcję przyniosła nam wysoka ocena publiczności zarówno samych prac fotograficznych, jak i całości wystawy. W powszechnej opinii wystawa nie kontrastuje a harmonizuje z pięknym wnętrzem i jest dobrą oprawą innych wydarzeń.

   Autorami wystawy są: Halina Balcerak, Danuta Baranowska, Donata Erwińska, Marek Ignatowski, Karina Kacprzak - Jaworska, Teresa Kozłowska, Zenon Ochociński, Henryk Płotkowski, Jadwiga Świątkowska, Eugeniusz Świątkowski, Regina Szczęsna, Roman Szulecki, Barbara Tomaszewska, Stefania Warszewska, Irena Wiśniewska, Regina Zaręba, Izydor Zaręba.

     Zabierając głos w czasie otwarcia wystawy podziękowałem panu burmistrzowi za ustalenie miejsca i daty wystawy oraz za wsparcie jej organizacji, pani radnej RM Emilii Gałąska za wsparcie wydruków, pracownikom Wydziału Promocji UM i Miejskiego Centrum Kultury za pomoc w organizacji wystawy. Jeszcze raz dziękuję.

Izydor Zaręba
16.11.2015          


fot.Donata Erwińska, Regina Zaręba, Izydor Zaręba.

__________________________________________________________________________

03.11.2015r.

Klub Fotografów OBIEKTYW SENIORA intensywnie pracuje.

   Na siódmych już po wakacjach zajęciach Klub pracował bardzo intensywnie. Zakończyliśmy wybór i przygotowanie do wydruku zdjęć na wystawę „Moje fotografowanie”. Wystawa zostanie otwarta 14.11.2015 r. w czasie inauguracji na cele kulturalne po remoncie aleksandrowskiego dworca kolejowego.

   Opracowaliśmy organizację przebiegu zajęć i wyjazdu na zajęcia terenowe w Toruniu. Zajęcia odbędą się 17.11.2015 r. najpierw w CSW Znaki Czasu na dwóch wystawach: EXPOSED Bryana Adamsa i PRZEŁOM/architektura w Polsce po 1989 roku. Następnie w Muzeum Etnograficznym zostanie przeprowadzona pierwsza część programu „Tajemnice codzienności w obiektywie”. Pobyt w Toruniu zakończymy spacerem fotograficznym.

   Przeprowadziliśmy pierwszą projekcje fotograficzną na temat „Jesień w obiektywie – różne spojrzenia”.

   Zajęcia zakończyliśmy informacjami o konkursach: „Stachura – podróże” organizowanym przez UM w Aleksandrowie Kujawskim i Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, oraz „Zimowe impresje” organizowanym przez Ośrodek Kultury w Wąbrzeźnie.

   Po tak intensywnym rozpoczęciu roku szkoleniowego należy nam się trochę relaksu. W najbliższym czasie uwzględnimy przedsięwzięcia typowo klubowe.

Tekst i foto: Izydor Zaręba

04.11.2015   


fot.Izydor Zaręba

________________________________________________________________________________________________

14.10.2015r.
Klub Fotografów zbiera nagrody w konkursach.

   Wernisażem wystawy pokonkursowej w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim 14.10 2015 r. zakończono dwa konkursy fotograficzne. Członkowie, właściwie członkinie Klubu Fotografów OBIEKTYW SENIORA odniosły znaczące sukcesy.

   Pierwsze miejsce i nagrodę główną HONOROWY INDEKS KUJAWSKIEJ SZKOŁY WYŻSZEJ w konkursie „Mój uniwersytet” pod patronatem prof. Stanisława Kunikowskiego, rektora Kujawskiej Szkoły Wyższej zdobyła Stefania Warszewska.

   Pierwsze miejsce i nagrodę główną ZŁOTĄ ALEKSANDROWSKĄ RAMKĘ w konkursie „Mój region” pod patronatem dr Andrzeja Cieśli, burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego zdobyła Karina Kacprzak-Jaworska.

Ponadto Donata Erwińska zdobyła nagrodę a Regina Szczęsna i Regina Zaręba zdobyły wyróżnienia.

   Klub Fotografów został nagrodzony na wernisażu przez Andrzeja Cieślę, burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego nagrodą zbiorową za liczny udział członków Klubu w konkursach i wysoką wartość artystyczną wystawionych zdjęć. O poziomie prac nadesłanych na konkursy wypowiedział się Stanisław Jasiński, artysta fotografik, przewodniczący jury konkursów stwierdzając „Prace są ciekawe, niekiedy zaskakująco autentyczne, niewyuczone, ale po ludzku pozytywnym patrzeniem na otaczający nas świat.” i „Wśród nadesłanych prac na konkursy nie było obrazów banalnych czy kiczowatych”.

   Pan Stanisław Jasiński wypowiada się o Klubie: „Od ponad roku obserwuję działanie Klubu Fotografów Obiektyw Seniora w Aleksandrowie Kujawskim. Ta cenna inicjatywa… przerodziła się już niemal w nieformalną instytucję kulturalną Ziemi Kujawskiej, która znajduje uznanie i wsparcie u osób oraz instytucji naszego województwa. Gratuluję już osiągniętych sukcesów i z niecierpliwością oczekuję następnych”.

   Pan Stanisław Jasiński znajomość działalności Klubu Fotografów zawarł w bardzo obszernym, czterostronicowym artykule, zamieszczonym w numerze 8-10/2015 Biuletynu Informacji Kulturalnej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kulturalnej w Toruniu.

Izydor Zaręba


---------------------------------------------------------------------------------------------

12.05.2015r.
Klub Fotografa"Obiektyw Seniora" na zajęciach w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu
   Członkowie i sympatycy Klubu Fotografa OBIEKTYW SENIORA 12.05.2015r.odbyli szkolenie w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Tematem zajęć było „ Fotografowanie na długim czasie naświetlenia". Szkolenie prowadziła pani Dominika Lewandowicz z CSW, która umożliwiła również uczestnikom zwiedzenie dwóch wystaw: /Nie/dotykaj. Haptyczne aspekty sztuki polskiej po 1945r. oraz Działaj albo giń. Gustav Metzger - retrospektywa. Wystawy wzbudziły dyskusje a nawet kontrowersje. Wiedzę zdobytą na szkoleniu wykorzystano fotografując obiekty sztuki zgromadzone na wystawach.
   Następnie członkowie Klubu przeszli szlakiem Pięknej Madonny Toruńskiej zwiedzając i fotografując obiekty sztuki w Muzeum Diecezjalnym i kościołach św. św. Janów i św. Jakuba ze szczególnym uwzględnieniem fasady katedry i draperii szat rzeźb znajdujących się w zwiedzanych obiektach.

tekst:Teresa Kozłowska


fot.Karina Kacprzak-Jaworska


fot.Donata Erwińska


fot.Regina Zaręba
______________________________________________________________________

Klub OBIEKTYW SENIORA w Nieszawie

   Aleksandrowski Klub Fotografa OBIEKTYW SENIORA tym razem 26.02.2015 r. przeprowadził swoje zajęcia w Nieszawie. Warsztaty fotograficzne odbyły się w Muzeum im. Stanisława Noakowskiego na wystawie poplenerowej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury z Torunia pod tytułem KUJAWY. Tematem zajęć był dobór tematyki na konkursy fotograficzne na podstawie porównania wystawy KUJAWY z wystawą pokonkursową Wystaw się w CSW ZNAKI CZAS w Toruniu, w którym to konkursie aktywnie uczestniczyliśmy.

   Będąc w muzeum zapoznaliśmy się też z jego ekspozycją i z twórczością samego Stanisława Noakowskiego. Korzystając z pobytu w Nieszawie, dodatkowo zainteresowani uczestnicy zajęć fotografowali ciekawe, dotąd nie znane powszechnie zabytki kościoła, konfrontując swoje kadry z albumem „Perły sztuki sakralnej, kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie”.

   Ciekawostką zajęć były wydrukowane fotki z filmu „Wiosna panie sierżancie” kręconego w Nieszawie i spacer śladem obiektów przedstawionych na tych fotkach. Przed jednym z tych „zabytków” sfotografowaliśmy się stwierdzając, że od czasów sierżanta nic się nie zmienił i nadal jest bardzo oryginalny .

   Pobyt w Nieszawie w pogodny ale ponury dzień zakończyliśmy przy herbacie w klasztornym refektarzu.

Izydor Zaręba_______________________________________________________________________

Aleksandrowscy Fotografowie w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Członkowie i sympatycy Klubu Fotografa "Obiektyw Seniora" licznie wzięli udział w konkursie fotorgaficznym "Wystaw się" w CSW w Toruniu.
Aż sześcioro z nich (Donata Erwińska, Zenon Ochociński, Regina Zaręba, Izydor Zaręba, Zbigniew Sołtysiński, Tomek Raszkiewicz) zostało laureatami i zakwalifikowało się na wystawę pokonkursową. Najprawdopodobniej sa to pierwsi aleksandrowianie, których prace zostały zaprezentowane w CSW ZNAKI CZASU w Toruniu. Członkowie jak i sympatycy Klubu też licznie stawili się 20.02.2015 r. na wernisaż. Przed wejściem do sali wystawowej zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie "rodzinne" bo to ważne wydarzenie w działalności Klubu.

Izydor Zaręba.


fot.Izydor Zaręba

TOP